اروند شهاب
28 شهریور 1401 - 14:07

بکارگیری هوش مصنوعی در تبلیغات

بکارگیری هوش مصنوعی در تبلیغات

هوش مصنوعی یکی از شاخه‌های حوزه علوم رایانه‌ای است که تلاش می‌کند ماهیت هوش را درک کرده و ماشین هوشمند جدیدی تولید کند که بر اساس داده‌هایی که به آن داده می‌شود دقیقاً مانند انسان‌ها فکر کند، پاسخ دهد و وظایفی را اجرا کند. برخی از فعالیت‌های مرتبط با هوش مصنوعی مانند رباتیک، تشخیص گفتار، تشخیص تصویر، پردازش زبان طبیعی و حل مسئله، بسیار فنی و تخصصی هستند.

امروزه کارایی سیستم‌های هوش مصنوعی به لطف الگوریتم‌های دقیق، سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند و به برداشتن گام‌های بزرگ در زمینه‌های تحقیق و توسعه در سراسر جهان کمک می‌کنند. درواقع می‌توان تصور کرد که در آینده محصولات فن‌آوری شده توسط هوش مصنوعی مانند منبعی حاوی خرد انسانی باشد. اگرچه هوش مصنوعی هوش انسانی نیست، اما می‌تواند مانند انسان فکر کند و ممکن است از هوش انسانی نیز فراتر رود.

برخلاف نرم‌افزارهای سنتی، هوش مصنوعی توانایی پردازش مفید مجموعه داده‌ها در مقیاس عظیم را دارد. یک نرم‌افزار سنتی به حجم گسترده‌ای از داده‌ها همچونه تمام مخاطبانی که روی سامانه CRM قرار دارند دسترسی دارد. این نرم‌افزار‌ها می‌توانند نظم و ترتیب خاصی به خط‌مشی‌های بازاریابی بدهند، زیرا شرکت‌ها می‌توانند تمام داده‌های خود را در یک مکان واحد مشاهده کنند و کارها را با سهولت بیشتری انجام دهند. با این‌حال، هیچ بینش دقیقی درباره داده‌ها ارائه نمی‌دهند. نرم‌افزارهای سنتی به شما نمی‌گویند با داده‌ها چه کاری انجام دهید. فناوری‌های هوشمند عملکردی به مراتب بهتر از نرم‌افزارهای سنتی دارند. آن‌ها داده‌ها را در مقیاس بزرگ تجزیه و تحلیل می‌کنند و تحلیل قابل قبولی ارائه می‌کنند. 

به لطف انقلاب بازاریابی دیجیتال، داده‌های زیادی از سیستم‌های CRM، نرم‌افزارهای خودکارسازی بازاریابی، بسترهای تبلیغاتی و غیره در اختیار داریم. با این‌حال، برای پردازش موثر داده‌ها، زمان، انرژی یا ظرفیت شناختی مناسب در اختیار نداریم. در نتیجه اگر داده‌های جمع‌آوری شده حاوی نکات مهمی باشند که بتوان برای بهبود چشم‌گیر کارزارهای تبلیغاتی از آن‌ها سود برد، بازهم راه‌حل‌های سنتی کمک چندانی نمی‌کنند. به همین دلیل است که برخی از کارزارهای بزرگ بازاریابی و تبلیغات با شکست روبرو می‌شوند و هزینه‌های هنگفتی به شرکت‌ها وارد می‌کنند. بنابراین، کارآفرینان و رهبران آینده‌نگر بازاریابی به دلیل توانایی هوش مصنوعی در افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها و ایجاد مزیت رقابتی عظیم به آن روی آورده‌اند. هنگامی که صحبت از هوش مصنوعی در تبلیغات می‌شود، موارد استفاده و ابزارهای زیادی وجود دارند که هر کسی قادر به درک و استفاده از آن‌ها است.

موارد استفاده هوش مصنوعی در تبلیغات
وجود هوش مصنوعی در زیرساخت‌های اساسی و برخی کارزارهای تبلیغاتی اجتناب‌ناپذیر است. بسترهای برنامه‌ریزی مدرن اغلب از هوش مصنوعی برای مدیریت خرید، فروش و تعیین سطح تبلیغات استفاده می‌کنند.

  • پلتفرم‌های هوش مصنوعی

مبادلات و پلتفرم‌های تبلیغات دیجیتال همگی از هوش مصنوعی برای قانونمند کردن خرید و فروش تبلیغات در لحظه استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به مبادلات برنامه‌ای، شبکه‌های شخص ثالث و تبلیغات در بسترهایی چون فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ‌چت اشاره کرد. اگر تبلیغات پولی انجام می‌دهید، باید اصطلاحات مربوط به هوش مصنوعی را درک کنید و سوالات درستی درباره این‌که چگونه هوش مصنوعی استفاده شده توسط پلتفرم‌های تبلیغاتی می‌تواند بر هزینه‌ها تاثیرگذار باشد بپرسید. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که میزان اثربخشی آگهی‌ها و بودجه‌ای که صرف بهتر دیده شدن محصول یا خدماتی می‌کنید به داده‌های پیچیده مورد استفاده در سیستم‌های هوش مصنوعی بستگی دارد.

  •  بهینه‌سازی عملکرد و هزینه

بهینه‌سازی عملکرد یکی از موارد اصلی استفاده از هوش مصنوعی در تبلیغات است. الگوریتم‌های یادگیری ماشین توسط راه‌حل‌های تجاری موجود برای تجزیه و تحلیل عملکرد کارزارهای تبلیغاتی در بستر‌های خاص استفاده می‌شوند و سپس توصیه‌هایی در مورد چگونگی بهبود عملکرد ارائه می‌دهند. این پلتفرم‌های هوشمند از کارآمدترین روش‌ها برای شناسایی مشکلاتی عملکردی که ممکن است یک متخصص بازاریابی هیچ‌گاه متوجه آن‌ها نشود استفاده می‌کنند. 

  • ساخت تبلیغات

سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی بر اساس آن‌چه برای کمپین‌های تبلیغاتی مناسب است، به‌طور جزئی یا کامل یک استراتژی راهبردی آماده می‌کنند. این قابلیت در حال حاضر در برخی از بسترهای تبلیغاتی رسانه‌های اجتماعی وجود دارد. این زیرساخت‌های هوشمند قابلیت‌هایی در ارتباط با خودکارسازی‌ برخی فرآیندهای تبلیغاتی ارائه می‌کنند و سعی می‌کنند با زیرکی خاصی کاربران را به سمت وب‌سایت‌ها یا لینک‌های هدف هدایت کنند.

ارسال نظرات

متن پیام
لطفا صبر کنید...